16 C
New York
Thursday, May 30, 2024

Buy now

Analisti nga Parisi: Escobar e Hill kanë vepruar kundër interesave amerikane në Ballkan, janë antiamerikanë

- Advertisement -

Analisti nga Parisi dhe përkrahës i Qeverisë Kurti, Nezir Kraki, beson “thellë” se i dërguar i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel dhe ambasadori i SHBA-së në Serbi, Chris Hill, kanë punuar kundër interesave amerikane në Ballkan.

Ai nuk është ndalur me kaq.

Kraki mendon që Escobar dhe Hill janë antiamerikanë.

“Bindja ime e thelle është se Gabriel Escobar dhe Chris Hill kane vepruar kunder interesave amerikane ne Ballkan. Kuptimi dhe interpretimi gabuar i situates nga ana e tyre (me ose pa dashje) e ka faktorizuar Rusine ne rajon dhe e ka demtuar strategjine afatgjate amerikane te raportit euro-atlantik e cila ne esence ka izolimin e Rusise. Prandaj sipas meje ata jane antiamerikanë. Mendim te kundert kam per ambsadorin amerikan ne Prishtine, i cili ka treguar kujdes dhe vemendje ne disa momente te rendesishme ketyre viteve.” – ka shkruar ai.

Me tej, ai ka paralajmëruar edhe një shkrim në të cilin pretendon se do tregojë “si dhe per ç’arsye ndodhi (dhe vazhdon) ky devijim strategjik e diplomatik i aleateve tanë.”

Shkrimi i plotë:

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit