21.4 C
New York
Wednesday, October 4, 2023

Buy now

Analisti Hartwell për takimin Kurti-Vuçiq: Nuk u befasova, dialogu është në ngërç që një kohë

Leon Hartwell, analist në Qendrën për Analiza të Politikave Evropiane, ka komentuar takimin e djeshëm në mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në kuadër të dialogut në Bruksel.

Hartwell, që është pjesë edhe e universitetit të famshëm LSE, i ka thënë “Zërit të Amerikës” se nuk është befasuar nga mungesa e përparimit dje. Sipas tij, që një kohë dialogu është në ngërç.

“Nuk jam i befasuar që nuk ka pasur përparim. Është një lloj trajektore e dialogut që ka kohë që është në ngërç. Dhe ky jo domosdoshmërisht vetëm për fajin e ndërmjetësve… sepse suksesi i tyre varet nga palët dhe nëse palët nuk duan të lëvizin në një drejtim të caktuar, atëherë nuk ka për të ndodhur.” – i tha Zërit të Amerikës Hartwell, analist pranë Qendrës për Analiza të Politikave Evropiane dhe Shkollës Ekonomike të Londrës.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit