0.5 C
New York
Sunday, February 25, 2024

Buy now

Akullorja më e shtrenjtë në botë vlen më shumë se 6000 euro

E certifikuar nga Rekordi Botëror Guinness, rekordi shkon tek kompania japoneze Cellato, e cila ka bërë një akullore, të quajtur Byakuya, e cila kushton 873,400 jen japonez (6696 dollarë) për një racion. Arsyeja e kostos së saj së lartë janë përbërësit jashtëzakonisht të rrallë dhe jashtëzakonisht cilësor.

Por pse kushton kaq shumë kjo akullore? Arsyeja padyshim qëndron në përbërësit. Në fakt, kulmi është tartufi i bardhë shumë i rrallë i rritur në Alba, Itali, me një çmim prej 15,192 dollarë për kg. Përbërës të tjerë të veçantë janë djathi parmixhano dhe sakeja.

Misioni i Cellatos nuk ishte vetëm krijimi i akullores më të shtrenjtë në botë. Në fakt, ekziston edhe një arsye kulturore pas këtij projekti, përkatësisht kombinimi i përbërësve me origjinë evropiane dhe japoneze në formën e akullores.

Siç raportohet nga faqja zyrtare e rekordeve botërore Guinness duket se kjo kompani tashmë është duke punuar në projekte të tjera të ngjashme, duke bashkuar Evropën dhe Japoninë së bashku.

Ata që kanë shijuar akulloren janë siguruar se shija është diçka vërtet e rëndësishme dhe e vështirë për t’u përshkruar. Në të vërtetë, është thënë se aroma e fortë e tartufit të bardhë mbush gojën dhe hundën, e ndjekur nga shijet komplekse të Parmigiano Reggiano.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit