9.3 C
New York
Saturday, April 20, 2024

Buy now

Aktori Keanu Reeves dhuroi 70 për qind të pagës së tij nga filmi “Matrix” për zbulimin e kurës së kancerit

- Advertisement -

Keanu Reeves dhuroi një pjesë të madhe të fitimeve të tij nga filmi origjinal “The Matrix” për hulumtimin e kurës së kancerit, pretendon një raport i ri.

Reeves, 57 vjeçar thuhet se u pagua 10 milionë dollarë paraprakisht për filmin fantastiko-shkencor të vitit 1999, përpara se të fitonte 35 milionë dollarë të tjerë kur filmi u bë një film i suksesshëm i bokseve, shkruan nypost.com

Sipas Lad Bible, aktori dhuroi 70% të parave – 31.5 milionë dollarë – për hulumtimin e leukemisë.

Kauza ishte e afërt dhe e dashur për zemrën e Reeve, pasi motra e tij më e vogël, Kim, po luftonte me sëmundjen për tetë vjet në kohën kur ai bëri dhurimin.

Kim u diagnostikua për herë të parë me kancer në gjak në vitin 1991 dhe kaloi një dekadë brenda dhe jashtë trajtimit.

Reeves ka vazhduar të japë para për kërkime në vitet pasi Kim u shërua, madje duke krijuar fondin e tij të kancerit.

Ylli i “Speed” krijoi fshehurazi organizatën jofitimprurëse, e cila thuhet se funksionoi për vite pa asnjë vëmendje.

“Unë kam një fondacion privat që funksionon për pesë ose gjashtë vjet dhe ndihmon në ndihmë të disa spitaleve të fëmijëve dhe kërkimit të kancerit,” citohet të ketë thënë Reeves për Ladies Home Journal në vitin 2009. “Nuk më pëlqen të bashkëngjit emrin e tij, thjesht e lashë fondacionin të bëjë atë që bën.”

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit