14.5 C
New York
Saturday, September 23, 2023

Buy now

Aktakuzë ndaj Arben Esatit, mjekut nga Tetova që kanosi gazetarin Bujar Vitija

Prokuroria Speciale ka njoftuar për ngritje të aktakuzës ndaj Arben Esatit, mjekut nga Tetova i cili akuzohet për kanosje të gazetarit Bujar Vitija.

Sipas njoftimit të Prokurorisë, Esati kanosi gazetarin Vitija lidhur me një raportim për të në mediumin e shkruar online Gazeta Shneta.

“Sipas aktakuzës, më 27 gusht 2022, rreth orës 23:30 në Prishtinë, pasi i dëmtuari B.V., në cilësinë e gazetarit, paraprakisht kishte publikuar një artikull në portalin “Gazeta Shneta”, lidhur me specializimin e të pandehurit, ky i fundit i revoltuar nga ky shkrim, me qëllim të frikësimit, nga llogaritë e tij në rrjetin social “facebook”, e kanosë seriozisht të dëmtuarin duke i shkaktuar ndjenjën e ankthit, frikës dhe pasigurisë për jetën”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë.

Prokurori i Shtetit me rastin e ngritjes së aktakuzës i ka propozuar Gjykatës që i pandehuri të shpallet fajtor dhe të dënohet sipas ligjit për veprën penale e cila i vihet në barrë.

Gazeta Shneta vitin e kaluar raportoi për dyshime lidhur me specializimin e të akuzuarit në fjalë. Sipas raportimit, Esati ka kryer specializimin në QKUK, por mjekët e klinikës ku ai specializoi nuk kanë dëgjuar kurrë për emrin e tij. Kësisoj, artikulli vendoste në dyshim specializimin e të akuzuarit, i cili sipas raportimit nuk i vijoi të gjitha procedurat e nevojshme drejt specializimit për anesteziolog.

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit