29.8 C
New York
Wednesday, June 19, 2024

Buy now

Afrim Gashi zgjidhet kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

- Advertisement -

Në fjalimin e tij të parë pas marrjes së detyrës së kryetarit të Kuvendit, Afrim Gashi falënderoi të zgjedhurit e popullit për besimin e dhënë dhe tha se do të garantojë të drejtën e qëndrimit dhe fjalës personale si për deputetët e qeverisë ashtu edhe për ata nga opozita. .

Në seancën e sotme konstituive, Kuvendi me 76 vota pro dhe 6 kundër zgjodhi Afrim Gashin kryetar të ri të Kuvendit.

Deputetët nga E Majta votuan kundër zgjedhjes së Gashit, ndërsa deputetët e Frontit Evropian të udhëhequr nga BDI nuk ishin të pranishëm në sallë.

Afrim Gashi është pjesë e koalicionit VLEN.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit