-1.4 C
New York
Wednesday, February 21, 2024

Buy now

A është testi i frymëmarrjes kyç për zbulimin e kancerit?

Një studim klinik është lansuar për të parë nëse një test frymëmarrjeje mund të zbulojë praninë e kancerit.

Hulumtuesit duan të zbulojnë nëse sinjalet e llojeve të ndryshme të kancerit mund të merren në modelet e molekulave të frymëmarrjes.

Ekipi i Kërkimit të Kancerit në Mbretërinë e Bashkuar në Kembrixh do të mbledhë mostrat e frymëmarrjes nga 1,500 njerëz, disa me kancer.

If the technology is proven, the hope is that breath tests could be used in GP practices to decide if patients need to be referred for more tests.

Nëse teknologjia vërtetohet, shpresa është që testet e frymëmarrjes mund të përdoren në për të vendosur nëse pacientët duhet të referohen për më shumë teste.

Ata potencialisht mund të përdoren krahas testeve të gjakut dhe urinës për të ndihmuar mjekët të zbulojnë kancerin në një fazë të hershme, thanë hulumtuesit.

Por do të duhen dy vjet para se të njihen rezultatet e shqyrtimit paraprak.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit