19.2 C
New York
Thursday, April 25, 2024

Buy now

A është në horizont trajtimi për ata që janë në rrezik gjenetik të Alzheimerit?

- Advertisement -

ëmundja e Alzheimerit është forma më e zakonshme e demencës, duke shkaktuar deri në 70 për qind të 55 milionë rasteve të demencës në mbarë botën.

Rreth gjysma e atyre që zhvillojnë sëmundjen e Alzheimerit kanë një variant të një gjeni – APOEe4 – që rrit rrezikun e zhvillimit të gjendjes, shkruan MNT.

Ky variant gjeni parandalon qelizat të pastrojnë pllakat beta-amiloide që janë karakteristike për sëmundjen e Alzheimerit.

Tani, një studim në nematoda dhe minj ka identifikuar një molekulë që mund të pengojë APOEe4 dhe të lejojë qelizat të pastrojnë këto depozita beta-amiloide dhe potencialisht të lehtësojnë simptomat e sëmundjes Alzheimer.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit