19.5 C
New York
Saturday, June 3, 2023

Buy now

A është e shëndetshme të stërviteni muajit të shenjtë të Ramazanit?

Mund të mos duket ashtu, por ushtrimet gjatë Ramazanit janë plotësisht të mundshme – për sa kohë që bëhen në mënyrë të sigurt dhe të qëndrueshme gjatë muajit.

Gjatë Ramazanit, myslimanët agjërojnë nga lindja e diellit deri në perëndim të diellit për tridhjetë ditë.

Është një muaj shpirtëror, vetë-reflektimi dhe për t’u bërë një person më i mirë.

Megjithatë, vetëm për shkak se nuk hani ose pini gjatë gjithë muajit gjatë ditës, nuk do të thotë që nuk mund të qëndroni në formë dhe të stërviteni rregullisht.

Mbajtja e një programi stërvitjeje dhe ushtrimesh gjatë muajit të shenjtë mund të jetë e vështirë, pasi dehidratimi dhe humbja e masës muskulore përmes agjërimit mund të pengojnë përparimin drejt qëllimeve tuaja. Por ne të gjithë e dimë se ka shumë përfitime të shëndetit mendor që lidhen me stërvitjen, veçanërisht nëse është pjesë e rutinës suaj të zakonshme.

Ajo që hani ka rëndësi – veçanërisht kur jeni duke agjëruar

Ushqimi i mirë gjatë Ramazanit është i rëndësishëm, veçanërisht nëse doni të mbani nivelet tuaja të fitnesit.

“Meqenëse nuk do të jeni në gjendje të hani ushqime gjatë gjithë ditës, do t’ju duhet të lëvizni dhe t’i prioritizoni vaktet tuaja,” thotë Sunny.

“Kjo është për të siguruar që trupi juaj të marrë ende atë që i nevojitet.”

Ai rekomandon që të keni një syfyr (vakt herët në mëngjes) me karbohidrate komplekse, si drithëra dhe oriz, proteina dhe yndyrna të shëndetshme

Sunny rekomandon gjithashtu që të provoni dhe të keni një burim të ‘proteinës së ngadaltë’ para gjumit.

“Këto proteina absorbohen nga trupi juaj gjatë natës dhe kontribuojnë në rikuperimin”, thotë ai.

“Zakonisht përgatis për vete një shake me proteina kazeinë, por nëse preferoni mund të keni edhe pak gjizë pa yndyrë”.

Është e mençur të monitoroni me kujdes marrjen totale të proteinave, veçanërisht nëse vazhdoni të ushtroheni gjatë Ramazanit.

Pirja e ujit është e rëndësishme gjatë gjithë vitit, por gjatë Ramazanit është edhe më e rëndësishme të pini tetë gota ujë në ditë.

“Është jetike të pini ujë shtesë në mëngjes dhe në mbrëmje, pasi kjo jo vetëm që do t’ju bëjë më pak të etur, por do ta ndihmojë trupin tuaj të mbajë një ekuilibër më të mirë të lëngjeve,” thotë Sunny.

Ai gjithashtu thotë të hani me durim dhe të përtypni mirë para gëlltitjes.

“Kjo do t’ju ndalojë të ngopeni shumë shpejt dhe të vuani nga ngërçet e stomakut ose të përzierat gjatë gjithë ditës,” thotë ai.

Sunny thotë që të përpiqeni të stërviteni në mbrëmje, para iftarit (vaktit të mbrëmjes) – nëse keni energji, dmth.

Përndryshe, mund të provoni të stërviteni pas Iftarit dhe të hani vaktin tuaj pas stërvitjes në orët e hershme të mëngjesit.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit