12.1 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

Rusia thotë se dy fshatra të saj janë granatuar nga Ukraina

Dy fshatra në rajonin perëndimor të Rusisë, Bryansk, janë granatuar nga forcat ukrainase, por askush nuk u lëndua, tha guvernatori rajonal Alexander Bogomaz në një seri postimesh në aplikacionin e mesazheve Telegram të premten.

Rusia njoftoi se u mbrojt me sukses kundër sulmeve që vinin nga Ukraina, ndërsa sulmet e saj ajrore në Kiev rezultuan në vdekjen e tre personave, duke përfshirë një vajzë nëntëvjeçare dhe nënën e saj, të cilët nuk ishin në gjendje të hynin në një strehimore për t’u mbrojtur nga sulmi ajror.

Të dyja palët janë të angazhuara në taktika që synojnë uljen e disponimit të përgjithshëm dhe dobësimin e aftësive ushtarake, teksa pritet që një kundërofensive ukrainase kundër pushtimit 15-mujor të Rusisë, në një të ardhme të afërt.

Sipas shtabit të përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, Rusia kreu 12 sulme me raketa në objektiva brenda Ukrainës në 24 orët e fundit. Gjithashtu, në një postim në Facebook, thuhej se Rusia kreu 36 sulme ajrore në qytete dhe fshatra të Ukrainës.

Lufta ka lënë dhjetëra mijëra të vrarë, duke shkaktuar shkatërrime të mëdha në qytete në Ukrainë dhe duke shkaktuar një rritje të sulmeve në territorin rus.

Ministria ruse e Mbrojtjes deklaroi se zmbrapsi me sukses tre sulme ndërkufitare pranë qytetit Shebekino dhe akuzoi Ukrainën për përdorimin e asaj që e përshkroi si “formacione terroriste”./REL/

Të ngjashme

107,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit