0.9 C
New York
Thursday, February 22, 2024

Buy now

6 shenja që tregojnë se është koha për të lënë punën tuaj

Pandemia ka bërë që shumë njerëz të rishqyrtojnë atë që duan nga jeta, me miliona njerëz që kanë lënë punën e tyre duke dhënë dorëheqjen.

Fillimi i një viti të ri është gjithmonë një kohë kur shumica e njerëzve vendosin qëllime dhe marrin vendime për jetën e tyre. ‘Quartz’ ka përpiluar pesë arsye pse dikush duhet të marrë parasysh dorëheqjen.

  1. Nuk mësoni më ndërkohë që dëshironi

Nëse nuk e shihni askund mundësinë tuaj për tu zhvilluar, atëherë zgjidhja mund të jetë në një punë tjetër.

Para se të hiqni dorë: Flisni me shefin tuaj për mundësitë e rritjes që ai sheh për ju.

  1. Po mundoheni “të mbijetoni” në vend të aftësive të reja 

Çdo biznes ka veçoritë e veta dhe punonjësit mësojnë mënyra për t’i anashkaluar ato. Nëse më në fund po investoni më shumë kohë në këto “mashtrime” në vend të aftësive tuaja reale, atëherë ndoshta është koha për të vazhduar më tej.

Para se të hiqni dorë: Flisni me dikë që keni besim, i cili do të jetë në gjendje t’ju bëjë pyetjet e duhura në mënyrë që të dini nëse po reagoni mirë.

  1. Nuk do të këshillonit askënd që të punësohej në atë kompani 

A nuk do t’u thoshit miqve tuaj se kompania ku punoni po kërkon njerëz për të punësuar? Ndoshta nëse mendoni se ata meritojnë diçka më të mirë, e njëjta gjë mund të thuhet për ju.

Para se të largoheni: Mendoni nëse është biznesi juaj apo faji juaj. Djegia mund të na bëjë të nënvlerësojmë gjërat që përndryshe do t’i gëzonim. Bëni një pushim të vërtetë për të parë se si ndiheni pas kësaj.

  1. Puna juaj ndikon në vetëbesimin tuaj 

Disa gjëra në punë janë të bezdisshme, por të lehta për t’u kapërcyer. Por nëse diçka ju “rrëmben” besimin, duhet t’i jepni më shumë rëndësi. Rregulli i përgjithshëm është që me kalimin e kohës, duhet të ndiheni më të aftë, jo më pak.

Përpara se të hiqni dorë: Merrni kohë për të shqyrtuar tërësisht dhe sa më ftohtë që të jetë e mundur atë që po ndikon në vetëbesimin tuaj. Nëse keni një marrëdhënie të mirë me shefin tuaj, përpiquni të kërkoni atë që dëshironi.

  1. Puna juaj ju ndikon fizikisht 

Nëse stresi po ndikon në rrahjet e zemrës dhe shëndetin tuaj fizik, duhet të bëni diçka për të.

Përpara se të hiqni dorë: Mundohuni të vendosni kufij dhe të ndërtoni zakone të shëndetshme. Nëse, për shembull, tërhiqni linjën në një kohë (p.sh. 19:00) dhe deklaroni se nuk jeni duke punuar pas këtij kufiri, a do të respektohet?

Bonus +1: Nëse po lexoni këtë artikull 

Nëse keni klikuar në këtë artikull, mund të thotë diçka për atë që dëshironi në jetën dhe karrierën tuaj.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit