13.3 C
New York
Wednesday, February 28, 2024

Buy now

6 gjëra që duhet t’i mbani veç për vete

Ka shumë gjëra në jetë që mund ti ndajmë me të afërmit apo miqtë tanë.

Por, ndonjëherë duhet të jemi shumë selektiv në zbulimin e sekreteve tona, andaj është më mirë që disa nga gjërat ti ruajmë për vete.

Në vazhdim po ju paraqesim 6 gjërat që duhet t’i mbani gjithmonë sekret:

1. Mos i ndani planet me gjithkënd – Flisni për to vetëm kur t’i keni realizuar.

2. Mos flisni për detaje intime të jetës suaj – Modestia funksionon vetëm nëse i mbaheni fjalëve të dhëna.

3. Asnjëherë mos flisni se sa të guximshme jeni – Secili kalon kohë të vështira dhe shpërblehet për këtë. Por, askush nuk e sheh mundimin dhe luftën e brendshme që kaloni. Andaj edhe suksesi është vetëm i juaji.

4. Asnjëherë mos deklaroni se sa e shkolluar dhe edukuar jeni – Zbuloni njohuritë tuaja vetëm nëse të tjerët kanë nevojë për ju.

5. Asnjëherë mos flisni për konfliktet apo problemet familjare – Sa më pak të flisni për problemet brenda familjes, aq më fuqishëm do ta ndërtoni lidhjen dhe raportin stabil me familjarët.

6. Asnjëherë mos bëni thashetheme – Mos i sillni fjalët që i keni dëgjuar në rrugë, ai që sjell fjalë të tilla nuk ndryshon aspak nga ai që nuk pastron këpucët për të hyrë brenda në shtëpi. Largojuni veseve të këqija! /EO/

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit