2.7 C
New York
Thursday, February 22, 2024

Buy now

​5 shenja të qarta se keni nevojë për detoksifikim

Trupi ynë është i ekspozuar ndaj toksinave të ndryshme çdo ditë – nga ushqimi, uji dhe ajri. Pavarësisht se sa shumë përpiqeni të bëni një jetë të shëndetshme, pas një kohe ka një grumbullim të toksinave në trup që rezulton në fryrje, pamje të keqe, mungesë energjie dhe ndryshime të papritura të humorit.

Ne ju sjellim pesë shenja të sigurta që trupi ka nevojë për detoksifikim.

Ndryshime të papritura të humorit

Stresi është një “ngjitës” për toksinat që dobësojnë trupin në një masë të tillë që ka një rënie të energjisë në trup, e cila intensifikon ndjenjat e frikës, nervozizmit, zemërimit dhe xhelozisë.

Këshillë: Mësoni të relaksoheni – ky është ilaçi më i përballueshëm dhe më i lirë për stresin, trajtojeni trupin tuaj të paktën tri herë në ditë për dhjetë minuta paqe. Në kohë stresuese kërkoni çaj dhe fruta të freskëta në vend të kafesë dhe cigareve, shkruan EO.

Gazrat e stomakut

Ritmi i vrullshëm ditor na detyron të kërkojmë vaktet e pashëndetshme, kështu që sheqernat dhe yndyrat e grumbulluara të kombinuara me stresin ngadalësojnë metabolizmin dhe shkaktojnë tretje dhe fryrje të dobët. Në këtë rast, zorrët vuajnë pasi nuk kryejnë funksionin e tyre kryesor të thithjes së lëndëve ushqyese, duke shkaktuar një ndjenjë të rremë të urisë, e cila rezulton në mbingopje dhe, në fund të fundit, mungesë energjie.

Këshillë: Përfshini sa më shumë përbërës të jetë e mundur në dietën tuaj ditore që eliminojnë toksinat nga trupi, të tilla si uthull molle, limon, pastaj hani fruta dhe perime të freskëta, drithëra dhe pini çaj hithre.

Mungesa e përqendrimit

Një tregues i heshtur i helmimit të trupit nga toksinat që shkakton reagime të dhunshme është një rënie e përqendrimit në mes të së cilës jo vetëm që humbasim vullnetin për të punuar, por gjithashtu na çon në panik, dhe kështu situata përkeqësohet edhe më tej.

Këshillë: Trupi është si një kompjuter që ka nevojë për një “rifillim” herë pas here, dhe ne nuk e dëgjojmë atë për të parë nëse do të ketë një bllokim. Mësoni të njihni simptomat e qarta që trupi juaj po ju dërgon dhe jepini një pushim të çdo lloji – duke ushtruar, duke qëndruar në natyrë, duke u shoqëruar dhe rritur marrjen e mineraleve.

Cilësi e dobët e lëkurës

Pikat e zeza, puçrrat, lëkura me vaj, kapilarët e çara … të gjitha këto janë pasojat e toksinave që parandalojnë kalimin e lëndëve ushqyese përmes epidermës së lëkurës, duke çuar në poret e bllokuara.

Këshillë: Bëni shtresë të thatë, vendosni një maskë pastruese të lëkurës, pastaj një hidratuese. Pini shumë ujë dhe flini mirë.

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit