7.4 C
New York
Wednesday, March 29, 2023

Buy now

20 vjet nga vrasja e Gjingjiqit, Hill: Fjalët dhe veprat e tij vazhdojnë të jenë frymëzim

Sot shënohet 20 vjetori i vrasjes së kryeministrit serb Zoran Gjinxhiq.

Në këtë përvjetor, ambasadori i SHBA-së në Serbi, Christopher Hill tha se fjalët dhe veprat e Gjingjiqit dhe mënyra se si ai u përpoq të lëvizte njerëzit janë frymëzim edhe sot, dy dekada pas vrasjes së tij.

“Fjalët dhe veprimet e Gjingjiqit janë ende një frymëzim”, tha Hill për Tanjug dhe theksoi se kujtimi i asaj kohe i shkakton atij edhe trishtim të madh për shkak të mundësive të humbura.

“Trishtim i madh, sigurisht, sepse atëherë kishte një situatë premtuese që u mbyll shpejt në një kohë kur përparimi mund të ishte i shpejtë. Mendoj se ishte një kohë kur mund të ishte bërë përparim”, tha Hill.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit