22.9 C
New York
Thursday, July 18, 2024

Buy now

10 mijë bletë i bashkohen protestës në Kili, thumbohen 7 policë

- Advertisement -

Katër bletarë u arrestuan pasi protestuan përpara pallatit presidencial të Kilit në Santiago, sipas zyrtarëve lokalë, me shtatë oficerë policie të thumbuar gjatë demonstratave.

Prodhimi i mjaltit është dëmtuar nga një thatësirë afatgjate në Kili që ka vyshkur burimet ushqimore të bletëve si lulet dhe të korrat. Ndërkohë që thatësira nuk është e pazakontë në Kili, mega thatësira aktuale ka vazhduar që nga viti 2010 dhe ndryshimi i klimës është të paktën pjesërisht fajtor, thonë shkencëtarët, transmeton Klankosova.tv.

Bletarët kërkojnë reformën e qeverisë për të përmirësuar çmimet e mjaltit ose për të ofruar subvencione për prodhuesit e mjaltit. Ata kanë kërkuar të takohen me presidentin Sebastian Pinera, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Bletarët vendosën rreth 60 koshere bletësh, të cilat përmbanin rreth 10 mijë bletë, në rrugën përballë pallatit.

https://www.sbs.com.au/news/chilean-police-officers-stung-hospitalised-after-beekeepers-hold-protest-with-10-000-bees/8f6e15ba-d442-4eba-9bb2-ee1106c1b3ec?fbclid=IwAR0G3PXLYeYEENbZ-F60QQFM7GVHmYdVyCYuWHEqTDMSfpAdaxexBTh8rmc

Të ngjashme

111,400FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit