8 C
Sunday, October 27, 2024

Taktika që doli me sukses, Flick flet për grackën e offside

Hansi Flick tha se fitorja e thellë e Barcelonës ndaj Real Madridit ishte e dedikuar për tifozët e tyre, pasi klubi regjistroi fitoren e parë në La Liga në Bernabeu që nga marsi i vitit 2022.

Ish-trajneri i Bayern Munich ka tani 10 fitore dhe një humbje si drejtues i Barçës, si dhe një fitore 4-1 ndaj ish-klubit të tij në Ligën e Kampionëve. Edhe pse pjesa e parë dukej se shkonte në favor të vendasve, Flick theksoi se linja e lartë e tij funksionoi siç ishte parashikuar. Barcelona i zuri kundërshtarët jashtë loje 12 herë në total, tetë prej të cilave në pjesën e parë.

“Sot ishte një hap i mirë për ne,” tha Flick në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes. “Mposhtëm një nga ekipet më të mira në botë.

“Si po e përjetoj këtë moment? Nuk ka të bëjë me mua. Ka të bëjë me ekipin, tifozët dhe klubin. Të gjithë jemi të lumtur, por tani po mendojmë për tifozët sepse ata e meritojnë këtë.

“Unë gjithmonë them se duam të përmirësohemi, dhe sot nuk ishte e lehtë, por ia dolëm. Jemi në një ritëm shumë të mirë.”

“Gjatë pushimit të pjesës së parë, u thashë që ishte e rëndësishme të mbanim presionin dhe të kishim më shumë kontroll të topit.

“Ne gjithmonë luajmë me katërshen e fundit shumë përpara, dhe në situatat e golave për shkak se arbitrat nuk e fishkëllejnë gjithmonë, duket e rrezikshme, por nuk është e rrezikshme. Ky është një aspekt që nuk më pëlqen shumë.”