19.7 C
Saturday, October 19, 2024

Prishtina i bashkohet Trepçës në finale të Kupës së Kosovës, mposhtet Bashkimi

KB Trepça doli fituese në gjysmëfinalen e parë që u zhvillua disa orë më herët, kur eliminuan Yllin, ndërsa tani është kuptuar kundërshtari i mitrovicasve në finalen e madhe të 17 shkurtit.

Në këtë përballje u zhvillua lojë më e barabartë se ajo më herët, me Prishtinën që ishte pak më e mirë në disa momente, për ta bërë dallimin në fund.

Çereku i parë i takoi prishtinasve, kur fituan 23:19.

10 minutat e dyta përsëri ishin në të mirë të skuadrës më të trofeshme kosovare, ku sërish fitoi me katër pikë diferencë, për të shkuar në pushim prej tetë pikëve epërsi.

May be an image of basketball and text

Çereku i tretë ishte më i barabartë, me dy skuadrat që aplikonin mbrojtje më të fortë, për të mos lejuar shumë pikë të shënoheshin, por Prishtina në 10 minutat e fundit hyri me 10 pikë epërsi.

Bashkimi nuk u dorëzua dhe tregoi karakter të fortë në çerekun e fundit, duke qenë bindshëm skuadër më e mirë në parket, me Prishtinën që e kishte problem të shënonte.

Në fund Prishtina fitoi me pesë pikë epërsi, apo rezultat të përgjithshëm 64:69.

Si në çdo fitore të kësaj natyre, më i dalluari ishte Dardan Berisha me 19 pikë të shënuara, teksa shtoi edhe tre rebounds e dy asistime. Ai u ndihmua me 21 pikë të Davis, e 12 të Janjevës.

Në anën tjetër, paraqitje të mirë pati Altin Morina e Umipig me 14 pikë dhe Lejson Zeqiri me 10 sosh.

Prishtina me këtë fitore shkon në finale të Kupës së Kosovës, aty ku e pret Trepça.

Kjo përballje e madhe, një nga derbit kryesor në basketbollin kosovar, zhvillohet në ditën e Pavarësisë, pra më 17 shkurt.