23.2 C
Sunday, September 22, 2024

Haaland i pandalshëm: Manchester City e merr edhe fitoren e tretë me radhë, e mposht West Hamin

Qytetarët triumfuan 3:1 ndaj West Ham United në udhëtim, ku më meritori ishte Erling Haaland që shënoi het-trik.

Skuadra e Pep Guardiolës e dominoi tërësisht takimin sa i përket rasteve të rrezikshme dhe posedimit, teksa West Ham United kishte mundësitë e saj, por që nuk i konkretizuan për pothuajse asnjë moment.

Goli i parë i takimit erdhi në minutën e 10-të, kur Bernardo Silva asistoi bukur për Haaland, me këtë të fundit që shënoi gol fantastik për 1:0.

Nëntë minuta më vonë, Ruben Dias shënoi autogol, me West Hamin që e barazoi rezultatin në 1:1.

Epërsinë prej një goli e riktheu Haaland në minutën e 30-të, me një goditje të fuqishme në zonë, për të mposhtur për herë të dytë personalisht Areolën në këtë mbrëmje.

Me rezultatin 2:1 u mbyll pjesa e parë e takimit.

West Ham ishte më kërkuese në pjesë të dytë, por krijonin vetëm gjysmëraste, teksa në një moment e goditën edhe shtyllën, por golin e barazimit nuk arritën ta gjenin.

Erling Haaland e kompletoi het-trikun e tij në minutën e 83-të pas një kundërsulmi. Nunes e gjeti mirë 24-vjeçarin, me këtë të fundit që finalizoi aksionin në mënyrën më briliante të mundshme, për rezultatin përfundimtar 3:1.

Manchester City kështu e fiton edhe ndeshjen e tretë në Premierligë, duke grumbulluar nëntë pikë.

Në anën tjetër, Erling Haaland, e shënon het-trikun e dytë këtë sezon nga tri ndeshje, duke shkuar në kuotën e shtatë golave.

Ai ka shënuar 70 gola në total në Premierligë në 69 paraqitje, teksa ka edhe 13 asiste.