13.8 C
Monday, October 28, 2024

Ballkani e rishkruan historinë, kualifikohet në grupet e Ligës së Konferencës

Kampioni i Kosovës, Ballkani, ka rishkruar historinë, duke u kualifikuar për herë të dytë radhazi në grupet e Ligës së Konferencës, pasi në përballjen e play-offit, pas 180 minutave lojë e mposhti me rezultat të përgjithshëm 4:2 Bate Borisovin.

‘Xhebrailat’ shënuan fitore të thellë në Fadil Vokrri një javë më parë, me rezultat 4:1, çka ia lehtësoi shumë punën për ndeshjen e sotme të kthimit, që u zhvillua në terren neutral, në shtetin e Hungarisë.

Bate Borisov shënoi fitore minimale 1:0 si vendas dhe kështu Ballkani u kualifikua në grupet e Ligës së Konferencës.

Goli i vetëm i takimit të sotëm u shënua në minutën e 30-të, kur ‘vendasit’ shënuan pas një gabimi në mbrojtje të skuadrës së Ilir Dajës.

Kampioni i Kosovës arriti deri në fund ta menaxhonte ndeshjen, për ta bërë një arritje të madhe.

Për të ardhur deri këtu, Ballkani, fillimisht u eliminua nga faza e parë kualifikuese e Ligës së Kampionëve, ku pastaj erdhi në raundin e dytë kualifikues të Ligës së Konferencës, ku dominuan në çdo përballje deri më sot.

‘Xhebrailat’ nesër do ta mësojnë grupin e tyre në Ligën e Konferencës, ku do të bëhet tërheqja e shortit në Monako.