26 C
Tuesday, July 2, 2024

Anglia me përmbysje të madhe kalon në çerekfinale, Sllovakia eliminohet nga Euro 2024

Tre Luanët ndonëse nuk patën paraqitje të mirë, arritën të shënonin dy gola për të evituar një dështim të madh.

Pjesa e parë e takimit i takoi Anglisë sa i përket posedimit të topit, por raste më të mira pati Sllovakia, ku edhe arriti deri te goli.

Ivan Schranz shënoi për 1:0 në minutën e 25-të, kur u asistua bukur nga Strelec pas një kundërsulmi të shpejtë.

Gola më në 45 mintuat e para nuk pati, me pjesën e parë që u mbyll me epërsinë 1:0 të Sllovakisë.

Me të filluar pjesa e dytë e takimit, Anglia shënoi me anë të Foden, por goli u anulua nga VAR për pozitë jashtë loje.

Anglia po e kërkonte barazimin me çdo kusht, por edhe përkundër posedimit nuk arrinte të krijonte raste të rrezikshme.

Rasti më i rrezikshëm i tyre ishte kur Rice e goditi shtyllën, por rezultati mbeti i pa ndryshuar.

Kur të gjithë menduan se Anglia po eliminohej nga Evropiani, në skenë doli Jude Bellingham, me gol akrobatik në minutat shtesë, për ta çuar ndeshjen në vazhdime.

Në minutën e parë të pjesës së parë të vazhdimeve, Anglia arriti ta përmbyste rezultatin.

Ishte Harry Kane që shënoi lehtësisht me kokë, pas asistimit të Ivan Toneyt, për rezultatin 2:1.

Deri në fund të takimit më ndryshim në rezultat nuk pati dhe Anglia tani është në çerekfinale të Evropianit, ku do të përballet me Zvicrën, ndërsa Sllovakia e përfundon këtu rrugëtimin e saj në EURO 2024.