Lajme

Ulja e pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve, Musliu: Skandaloze, legalizon korrupsionin

Betim Musliu nga Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD) e ka quajtur si skandaloz vendimin e Qeverisë Kurti për kthimin e pagave të gjyqtarëve dhe prokurorëve sikurse përpara rritjes së Qeverisë Haradinaj, më 2017-ën.

Musliu këtë e ka deklaruar në ‘Facebook’, ka deklaruar se një vendim i këtillë shkatërron sistemin e drejtësisë dhe legalizon korrupsionin.

Vendimi i fundit i Qeverise Kurti eshte vendim skandaloz qe e shkaterron sistemin e drejtesise – edhe ashtu te lodhte, eshte vendim qe e shkaterron sigurine juridike, eshte vendim qe perfundimisht e legalizon korrupsionin ne sistemin e drejtesise. Eh tash kredite e nje pjese te gjykatesve dhe prokurorve paramendone qysh kane mu pagu?! Tmerr”, ka shkruar ai.

Qeveria të mërkurën mori vendim që të kthejë pagat në sistemin e derjtësisë sikur para rritjes prej gati dyfish që kishte vendosur në atë kohë ish-kryeministri Haradinaj.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10159158314692043&id=695902042&mibextid=Nif5oz