Botë

Ukraina tjetër hap të rëndësishëm në luftë, shumë pranë fitores në Mykolaiv

Ukraina ka rimarrë pothuajse të gjithë rajonin jugor të Mykolaiv në një gadishull të izoluar të Detit të Zi, ku luftimet po vazhdojnë, tha guvernatori lokal.

Trupat e Kievit kanë shtyrë forcat ruse nga rajonet jugore të Mykolaiv dhe Kherson dhe së fundmi kanë rimarrë qytetin Kherson.

“Ne po rivendosim kontrollin e plotë mbi rajonin. Kemi tre vendbanime të mbetura në Kinburn Split që zyrtarisht të mos jenë më një rajon në luftë”, tha guvernatori Vitaly Kim.

Njoftimi i tij vjen pasi një zëdhënëse e ministrisë së mbrojtjes konfirmoi këtë javë se forcat ukrainase po kryenin një operacion ushtarak në Splitin Kinburn.

“Sapo të ketë një rezultat, ne do të raportojmë për të”, tha zëdhënësja e komandës së ushtrisë jugore Natalia Gumeniuk.