Botë

Të paktën 14 të vrarë dhe 15 të plagosur nga sulmet ruse në Luhansk dhe Donetsk

Të paktën 14 civilë janë vrarë në rajonet lindore të Luhansk dhe Donetsk gjatë sulmeve masive të kryera nga forcat ruse, sipas një deklaratë të ushtrisë ukrainase, shkruan skynews.

Ndërkohë që janë plagosur 15 persona të tjerë. Në një postim në Facebook, ushtria ukrainase tha se trupat ruse kishin përdorur aeroplanë, raketahedhës, artileri, tanke, mortaja dhe raketa në sulmet e tyre.

Të dy qytetet janë përballur me një breshëri sulmesh që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës tre muaj më parë.

Më herët, një guvernator rajonal njoftoi se forcat ruse kishin marrë kontrollin e tre qyteteve të Donetskut, duke përfshirë Svitlodarsk./abcnews.al