Lajme

Sabit Geci ftohet nga Specialja

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sabit Geci është i ftuari i radhës i Gjykatës Speciale me seli në Hagë.

Klan Kosova merr vesh se ai do të paraqitet para kësaj gjykate më 30 janar.

Sabit Geci, ishte dënuar më 15 vjet burgim për krime lufte kundër popullatës civile në dy kampe të UÇK-së, në Kukës dhe Cahan.

Dënimin parashihet ta përfundojë më 5 maj të vitit 2025.

Gjykata e Qarkut në Mitrovicë, e kishte shpallur fajtor Sabit Gecin për katër pika të aktakuzës për krime lufte kundër popullsisë civile si dhe për veprën penale të armëmbajtjes pa leje.