Rouhani përgëzon Japoninë për refuzimin e misionit në Hormuz

Presidenti iranian Hassan Rouhani përshëndeti vendimin e Japonisë për të mos u bashkuar me misionin detar të udhëhequr nga ShBA-ja në ngushticën e Hormuzit dhe në Gji.

Rouhani i bëri komentet gjatë vizitës së tij në Malajzi dhe Japoni javën e kaluar.
Përndryshe, Tokio planifikon të dërgojë një anije mbikëqyrëse në rajon.

Rouhani tha se misioni i Japonisë “do të mbulojë ngushticën e Bab el-Mandeb dhe Detin e Omanit”.

Ai shtoi se “siguria rajonale duhet të mbështetet nga vendet rajonale”.

Uashingtoni propozoi misionin detar pas disa sulmeve në maj dhe qershor të anijeve tregtare ndërkombëtare në ujërat e Gjirit.