Sport

Ronaldo, futbollisti pa skuadër hyn në historinë e Kupës së Botës, kjo është arsyeja

Ai e dinte se ajo penallti ishte e rëndësishme jo vetëm për ecurinë e Portugalisë, por edhe për një rekord të jashtëzakonshëm.

Pas golit të shënuar kundër Ganës në Katar, Cristiano Ronaldo u bë lojtari i parë që shënon në pesë edicione të ndryshme në Kupën e Botës.

Kështu ai i shkëputet emrave si Pele (1958, 1962, 1966, 1970), gjermanët Uwe Seeler (1958, 1962, 1966, 1970) dhe Miroslav Klose (2002, 2201) ) plus rivalin historik Leo Messi.

Cristiano nga ana e tij filloi të shënonte në vitin 2006, kundër Iranit dhe nuk ka reshtur kurrë së shënuari 7 gola në 17 ndeshje. Po në vitin 2014, ndër të tjera, ai kishte shënuar një gol ndaj Ganës. Tingëllon ironike të mendosh se Ronaldo ka vendosur një rekord kaq prestigjioz si lojtar pa skuadër.