Kult

Ndahet nga jeta fituesi i çmimit “Oscar”, Christopher Plummer

attends as AT&T presents the U.S. premiere of "The Exception" at the BMCC Tribeca Performing Arts Center on on April 26, 2017 in New York City.

Christopher Plummer fitues i çmimit “Oscar” dhe yll i “The Sound of Music” ka vdekur në moshën 91 vjeçare.

Aktori Christopher Plummer, fitues i “Oscar” mbase i mbajtur mend për “The Sound of Music”, ka vdekur në shtëpinë e tij në Connecticut, tha menaxheri i tij në një deklaratë, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

Ai ishte 91 vjeç.

“Chris ishte një njeri i jashtëzakonshëm që e donte dhe respektonte thellësisht profesionin e tij me sjellje të shkëlqyera të modës së vjetër, humor vetvlerësues dhe muzikën e fjalëve”, tha shoku dhe menaxheri i tij i vjetër Lou Pitt në deklaratën e tij për CNN.

“Ai ishte një thesar kombëtar që i gëzohej thellë rrënjëve të tij kanadeze. Përmes artit dhe njerëzillëkut të tij, ai preku të gjithë zemrat tona dhe jeta e tij legjendare do të qëndrojë për të gjitha brezat që do të vijnë”, shtoi ai.

Përveç bashkë-interpretimit si Kapiten Von Trapp në projektin e vitit 1965 përballë Julie Andrews, Plummer fitoi një “Academy Award” për aktoritn mbështetës për rolin e tij në filmin “Beginners” të vitit 2010 dhe u nominua përsëri së fundmi në vitin 2018 për “All the Money in the World”, në të cilin ai zëvendësoi Kevin Spacey si miliarder J. Paul Getty, pasi aktori i ri u përfshi në skandal.

Plummer qëndroi jashtëzakonisht i zënë deri në të 80-at e tij, bashkë-luajti në misterin e vrasjes hit “Knives out”.

Rolet e tjerë të paharrueshëm përfshinin portretizimin e gazetarit Mike Wallace në “The Insider”, “Star Trek VI: The Undiscovered Country” dhe në filmin e animuar “Up”.

Plummer gjithashtu aktroi Rudyard Kipling në klasiken e Michael Caine-Sean Connery “The Man Who Would Be King” dhe Sherlock Holmes, në gjurmët e Jack the Ripper në filmin e 1979 “Murder by Decree”.

I lindur në Toronto, Plummer gjithashtu kishte një karrierë të përfunduar skenike, duke fituar Tony Awards për punën e tij në “Cyrano” dhe “Barrymore” gati një çerek shekulli larg.

Pas dy martesave relativisht të shkurtra, Plummer u martua me aktorn-valltaren Elaine Taylor më 1970.

Ai gjithashtu la pas vajzën nga martesa e tij e parë, aktorja Amanda Plummer.