Lajme

Kurti: Gjenocidi, varret masive dhe masakrat, e vërteta e Serbisë

Albin Kurti, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), ka reaguar pas deklaratës së Aleksandër Vuçiq, Presidentit të Serbisë, i cili ka mohuar masakrën e Reçakut.

Kurti ka thënë se Vuçiq nuk pranoi ta quante Srebrenicën një gjenocid, tani ai mohon masakrën e Reçakut.

“Ai dëshiron të kalojë në një të ardhme paqësore, pa pranuar krime e së kaluarës”.

“Por gjenocidi, varret masive dhe masakrat, janë e vërteta e Serbisë. Është koha për Vuçiqin të fillojë të merret me të”, ka shkruar Kurti në “Twitter”.