19.5 C
New York
Saturday, June 3, 2023

Buy now

Këto pajisje duhet t’i hiqni nga priza para se të niseni me pushime

Sa herë që shkoni me pushime është e rëndësishme të fikni disa pajisje në shtëpi për të mos shkaktuar dëme.

Është më mirë të mendoni në kohë që të mos krijoni probleme dhe të siguroheni që gjithçka të jetë mirë gjatë gjithë pushimeve.

Disa pajisje mund të prishen, disa ende konsumojnë energji elektrike edhe pse nuk punojnë, ndërsa të tjerat mund të shkaktojnë një avari. Edhe nëse qëndroni me pushime vetëm për disa ditë, është e rëndësishme të hiqni disa pajisje nga priza, dhe këtu janë disa, shkruan albeu.com.

Pajisjet për t’u shkëputur nga spina

Modemët, ruterat dhe pajisjet që kanë një karikues

Telefonat celularë, konzolat e lojërave, laptopët, modemet, ruterët dhe të gjitha paisjet që kanë karikuesin e tyre shtesë duhet të shkëputen nga priza, përndryshe mund të ndodhë një mosfunksionim.

Pajisje të vogla shtëpiake

Blenderët, tostierët, kazanët, të gjitha pajisjet me kohëmatës mund të jenë potencialisht të rrezikshme kur nuk jeni në shtëpi. Kjo është arsyeja pse është më e sigurt t’i fikni ato.

Pajisjet që kontrolloni me telekomandë

Të gjitha pajisjet që kontrolloni nga distanca nuk janë vërtet të fikura dhe të sigurta derisa të ndërpresin furnizimin me energji elektrike.

Pajisjet që thjesht duhet t’i fikni

Kondicioneri

Mjafton ta fikni me telekomandë, nuk keni pse të shkëputni furnizimin me energji elektrike.

Kaldaja

Ashtu si kur bëni dush, bojleri është i mjaftueshëm për të fikur çelësin dhe do të jetë i gjatë kohës që jeni me pushime.

Nuk është energji elektrike, por është e dobishme

Gjithashtu, para pushimit, duhet të fikni valvulën kryesore të ujit për t’u mbrojtur nga përmbytjet e mundshme.

Të ngjashme

105,454FansaPëlqeje
12,000NdjekësitNdjek

Të fundit