Teknologji

Google ndërpret prodhimin e Pixel 3a

Telefonat inteligjentë nga Google konsiderohen të fuqishëm, por të shtrenjtë.

Vitin e kaluar, megjithatë, grupi lëshoi Pixel 3a dhe Pixel 3a XL, dy alternativa relativisht të lira, të cilat u bënë veçanërisht të njohura për shkak të performancës së tyre të mirë të kamerave me një çmim prej rreth 400 euro, transmeton Telegrafi. Siç njoftojnë mediat e huaja, prodhimi i dy modeleve të telefonave të mençur tani është ndërprerë.

Tashmë ekspertët pyesin se çfarë do të bëjë kompania për prodhimin e telefonave të rinj, apo do të vazhdojë me prodhimin e atyre të shtrenjtë.

Në vetë Google Store, pajisjet u shënuan si “jo të disponueshme” ose “të shitura”.

Pixel 5a gjatë rrugës

Që nga vjeshta e kaluar ka pasur spekulime për një pasardhës të quajtur Pixel 4a, i cili do të plotësojë modelet aktuale Pixel 4 dhe Pixel 4 XL. Sidoqoftë, pasi pritet një gjeneratë e re pixel këtë vit, por Pixel 4a duket disi i diskutueshëm.

Sipas ekspertëve, do të kishte më shumë kuptim nëse Google të anashkalojë 4 dhe të prezantojë një Pixel 5a përveç Pixel 5. Por kur saktësisht kjo supozohet të ndodhë është e paqartë. /Telegrafi/