BotëVideo/Foto

Bora mbërrin herët në Kinë

Pekini u mbulua nga bora e parë për këtë vit.

Moti i akullt goditi pothuajse një muaj më herët se zakonisht. Temperaturat të dielën mbrëma pritet të bien në nivelin më të ulët në dekadën e fundit. Bora e hershme nxori qindra mijëra njerëz në rrugët e Pekinit për të luajtur.

Parashikuesit lëshuan një alarm për më shumë stuhi dëbore. Akumulimet prej më shumë se 30 centimetra priten në disa zona, raporton DW, transmeton Klankosova.tv.

Stuhitë e borës goditën fillimisht Mongolinë e Brendshme dhe rajonin autonom Ningxia Hui të Kinës veriperëndimore. Autostradat kryesore u mbyllën përkohësisht në provincën Hebei, e cila rrethon Pekinin, dhe më larg në perëndim në provincën Shanxi. Në Pekin, fluturimet u reduktuan në dy aeroportet kryesore të qytetit dhe disa trena me shpejtësi të lartë u anuluan ose u vonuan.