Sport

Barcelona refuzoi nënshkrimin e Cristiano Ronaldos në vitin 2003 për shkak të Ronaldinhos

Ish-presidenti dhe kandidati i tanishëm për të parin e FC Barcelonës, Joan Laporta ka zbuluar se klubit iu ofrua Cristiano Ronaldo para se të nënshkruante për Manchester Unitedit, por e refuzoi lojtarin për shkak të Ronaldinhos.

Lëvizja pothuajse erdhi në vitin 2003 me 18-vjeçarin, Ronaldo i vendosur të largohej nga Sportingu i Lisbonës.

Lionel Messi ishte ende një vit larg debutimit të tij me Barcelonën, por nëse gjërat do të kishin punuar ndryshe, ai mund të kishte hyrë në një ekip me Cristianon si shok skuadre.

Laporta ka shpjeguar se si atë verë një agjent i ofroi Barcelonës një marrëveshje për Ronaldon.

Por, klubi ishte gati për të nënshkruar me “magjistarin” brazilian, Ronaldinhon nga Paris Saint-Germain, kështu që refuzoi marrëveshjen.

“Ne ishim gati për të nënshkruar Ronaldinho dhe Rafa Marquez,” tha Laporta në një intervistë të për “Marca” .

“Njerëzit e Marquez na propozuan Cristiano Ronaldon. Ai ishte në Sporting në atë kohë”, shtoi ai.

“Një nga agjentët e tij tha se ata kishin një lojtar të cilin ata ia kishin shitur [Manchester] United për 19 milionë euro, por ata do ta shisnin atë për ne për 17 milionë euro. Por ne kishim investuar tashmë në Ronaldinho në atë kohë. Cristiano luajti më shumë sesa në qendër. Ne menduam se ishim të mbuluar, kështu që e refuzuam atë dhe nuk pendohem”, ka potencuar Laporta.