Sport

Argjentina ankohet në FIFA për golin e anuluar nga VAR-i

By GAZETA SCANNER 1

July 25, 2024

Federata e Futbollit e Argjentinës, thuhet se ka paraqitur ankesë në FIFA, pasi goli i tyre i barazimit në minutat e fundit të takimit ndaj Marokut në Lojërat Olimpike u anulua nga VAR-i.

Problemet lindën edhe para fillimit të ndeshjes, pasi lojtarët argjentinas dhe himni kombëtar u vërshëllyen nga spektatorët në Stade Geoffroy-Guichard në St-Etienne në një përgjigje të dukshme ndaj thirrjeve të supozuara raciste të mesfushorit të Chelsea, Enzo Fernandez kundër Francës gjatë festimeve të triumfit të tyre në Kupë të Amerikës. Megjithatë, gjërat morën një kthesë për keq kur Albiceleste gjetën golin e barazimit në minutat e fundit të kohës së shtesë.

Pas barazimit, tifozët e Marokut hynë në fushë dhe ndeshja, e cila dukej se po shkonte drejt barazimit 2:2, u ndërpre papritmas. Lojtarët e të dyja skuadrave u larguan nga fusha dhe u larguan për më shumë se një orë. Megjithatë, rikthimi i tyre dramatik, nga humbja 2-0, ishte jetëshkurtër pasi VAR ndërhyri dhe teknologjia gjysmë e automatizuar e pozicionit jashtë loje përcaktoi që Cristian Medina ishte jashtë loje në fazën e ndërtimit të aksionit që përfundoi me gol, duke çuar në anulimin e tij për më shumë se 60 minuta pasi u shënua.

Sipas gazetarit të TyC Sports, Gaston Edul, AFA ka paraqitur një ankesë formale në komisionin disiplinor të FIFA-s. Ankesa përqendrohet në trajtimin e ndeshjes dhe ‘pushtimin’ e fushës nga tifozët, që çoi në një vonesë të gjatë dhe konfuzion të gjerë.

Ndeshja Argjentinë-Marok në Lojërat Olimpike Paris 2024 do të mbahet mend për skenat e saj kaotike dhe vendimin e diskutueshëm të VAR që ndryshoi fatin e krejt takimit. Megjithatë, pas kësaj disfate shokuese, Argjentina duhet të rikthehet në ndeshjet e ardhshme për të mbajtur gjallë shpresat e saj olimpike. Ata do të përballen me Irakun më 27 korrik, e ndjekur nga ndeshja e tyre e fundit në fazën e grupeve kundër Ukrainës më 30 korrik.