Lajmest-slider

Angela Merkel premton ndihmë për viktimat qe u përfshin në tërmetin e Shqipërisë

Image dw/com

Pas tërmetit vdekjeprurës të Shqipërisë, Kancelarja Angela Merkel ka premtuar ndihmë nga Gjermania dhe Bashkimi Evropian. Kryeministri i Shqipërisë ka bërë thirrje për ndihmë ndërkombëtare, duke thënë se është “e pamundur të bëhet vetëm kjo”.

Ndërsa Shqipëria fillon të pastrohet dhe të marrë aksione pas një tërmeti shkatërrues në fillim të kësaj jave, Kancelarja gjermane Angela Merkel ka premtuar të ndihmojë në përpjekjet e rimëkëmbjes.

“Gjermania dhe Bashkimi Evropian do t’ju mbështesin në këtë kohë të vështirë,” tha Merkel në një mesazh ngushëllimi për kryeministrin shqiptar Edi Rama të Dielën.

Kancelarja gjithashtu ofroi ngushëllime për familjet e viktimave dhe qeverinë Shqiptare.

“Unë e di se çfarë dhimbje keni përjetuar ju dhe familja juaj” shkroi ajo. Partnerja e djalit të kryeministrit thuhet se ishte në mesin e të vrarëve.

Tërmeti me intenzitet 6.4 shkallë të martën vrau 51 njerëz dhe plagosi qindra të tjerë në shtetin e vogël të Ballkanit. Mijëra të tjerë mbetën të pastrehë.

image dw/com

‘Eshtë e pamundur ta bësh vetëm këtë’

Të dielën e hershme, Rama i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të dërgojë ndihmë financiare dhe ndihmë ekspertësh për të ndihmuar vendin të rimëkëmbet.

“Kjo, thjeshtë është e pamundur ta bësh këtë vetëm,” tha Rama në mbledhjen e kabinetit, raporton Deutsche Welle.

Inxhinierët civilë nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhe nga Shtetet e Bashkuara tashmë janë bashkuar me ekspertë vendorë për të vlerësuar dëmet e shkaktuara nga tërmeti.

Shqipëria përfundoi një operacion shumë ditor të kërkimit dhe shpëtimit të Shtunën dhe ka filluar procesin e pastrimit. Rreth 2,000 ndërtesa janë dëmtuar

Tri pikat e goditura më së shumti nga tërmeti ishin – Tirana, Durrësi dhe Lezha – mbeten në gjendje emergjente. Nuk është bërë e ditur se kur do të hapen shkollat.

Të Dielën në mëngjes, kryebashkiaku i Durrësit dha dorëheqjen pasi tha se ishte “i kënaqur” që vetëm rreth 50 njerëz kishin vdekur në tërmet. Në vërejtjet e bëra të Shtunën, Valbona Sako fajësoi shkeljet e kodeve, ndërtimin e dobët dhe korrupsionin për pjesën më të madhe të vdekjeve. Vërejtjet e saj ngjallën zhurmë me njerëzit që e akuzuan atë për pandjeshmëri.

Tërmeti i së martës, që goditi brigjet e Adriatikut të Shqipërisë, ishte më vdekjeprurësi për ta goditur vendin në dekada./GazetaScanner/