Lajmest-slider

51 viktima nga tërmeti, emrat e personave që humbën jetën

Të shtunën është shënuar edhe një tjetër viktimë nga tërmeti i rënë në orët e para të ditës së martë në Shqipëri.

Kështu zyrtarisht numri ka shkuat në 51 persona që kanë humbur jetën në këtë fatkeqësi kombëtare.

Më e prekura ishte familja Lala në zonën e Kënetës në Durrës, nga e cila humbën jetën 8 persona.

1.Sahadete Lala, 79 vjeç
2. Ilir Lala, 52 vjeç i paralizuar prej vitesh
3. Marjeta Lala, 31 vjeç nëna e gjashtë fëmijëve
4. Griselda Lala, 19 vjeç, motra e Rama Lales
5. Amelia Lala 9vjeçe
6. Emilio Lala 6 vjeç djali
7-8. Dionis dhe Dionisa Lala binjakët 2-vjeçar te familjes

Po ashtu familja Cara në Thumanë pësoi tragjedi.

1.Fatmira Cara 53 vjeç
2. Hasan Cara 18 vjeç
3. Anthi Cara 72 vjeç
4. Almir Cara 29 vjeç
5. Stela Zvergeci 21 vjeç e fejuara e Almir Cares, nga Korça,
6. Erisa Cara   28 vjeç

1.Eduard Reci 54 vjeç,
2.Dolora Reci 49 vjeç,
3.Kristi Reci 25 vjeç
4.Klaus Reci 21 vjeç

1.Klement Cupi 37 vjeç
2.Hajredin Cupi 66 vjeç
3.Lutfie Cupi,

Nënkolonel Bajram Hajdarmataj 54bvjeç, ishte një tjetër viktime e tërmetit te 26 nëntorit. Ai humbi jetën ne Kavalishencën e Ministrisë se Brendshme ne Durrës. Vëllezërit nga Kosova Isah Abazi, 29 vjeç dhe Shemsedin Abazi, 32 vjeç te cilët lanë pas dy fëmijë dhe kishin ardhur ne Shqipëri për te punuar si mekanike.

Nënë e bijë. Esiela Karanxha 8 vjeçe humbi jetën nën rrënoja, në krahët e së ëmës, Dienës. Eviola Broshka, 28-vjeçe ishte balerina e re e cila humbi jetën tek hotel Mira Mare ne Durrës. Saimir Greku, 31 vjeç qëndroi për orë të tëra nën rrënoja. Komunikoi vazhdimisht me ekipin e shpëtimit. Këta të fundit, ia dolën ta nxjerrin gjallë, por për shkak të plagëve të shumta, nuk ia doli të mbijetonte. Pëllumb Greku 57 vjeç, dhe Çelike Greku, prindërit e të riut, humbën jetën gjithashtu. Hajrie Vata 65 vjeçe, vdiq duke mbrojtur nipin e saj. Ndërkohë nipi tjetër Rolejdi Vata 7 vjeç nuk mundi të mbijetojë.

Viktima mbeten edhe Drita Cakoni 15 vjeç dhe i ati Kastriot Cakoni 58 vjeç.

Fatmirësisht nga kjo tragjedi shpëtoi gruaja e Kastriotit së bashku me djalin. Në Kurbin, Kristian Preçi, 26 vjeç ishte e dëmtuari nga tërmeti por qe humbi jetën si pasoje e aksidentit rrugës për ne spital.

Ersid Hoxholli, 32 vjeç i vdekuri tjetër i cili u hodh nga lartësia për shkak te panikut nga tërmeti ne Mamurras.

1.Aderina Kadili nga Thumana
2. Sadik Qato nga Durrësi , 85 vjeç
3. Rozeta Mecja, 59 vjeç nga Durrësi
4. Sotiraq Misha , 49 vjeç nga Durrësi
5. Nafije Rexhepi nga lagjja 4 nga Durrësi
6. Flatar Zenelaj 64 vjeç nga Durrësi
7. Xhuljeta Gjana 60 vjeç nga Durrësi
8. Bukurie Leka, 80 vjeç nga Thumana
9. Fatmira Cuka 44 vjeç dhe Sardi Cuka 19 vjeç ishin dhe këto viktima te tërmetit në Thumane
10. Selvie Lala, 77 vjeç
11. Arjela Lala, 4 vjeç
12. Bukurie Leka,
13. Diestela Steneci,
14. Xhesika Biqiku 20 vjeçe ndërroi jetë në spital.